Suat ÇELİK

Özel Güvenlik Denetleme Başkanı

1/1. Sınıf Emniyet Müdürü


1966 yılında Çankırı ilinde doğdu. İlk ve orta öğretimini 1982 yılında aynı ilin Çerkeş ilçesinde tamamladıktan sonra; 1989 yılında Ankara Üniversitesinden, 1990 yılında Polis Akademisinden mezun oldu.

Sırasıyla; Ankara, Bitlis, Amasya, Gaziantep ve Ordu illerinde görev yaptıktan sonra, 20.08.2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı Atama Kararnamesi ile terfien Özel Güvenlik Denetleme Başkanı olarak atanmıştır.

1997-2005 yılları arasında Eski Başbakanlarımızdan Merhum Prof. Dr. Sn. Necmettin ERBAKAN’ın Koruma Amirliği görevini yürütmüştür.

2012-2014 yılları arasında Başbakanlık Koruma Daire Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş olup, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın gerek yurt içi gerekse de yurt dışı seyahatlerinde koruma ve güvenlik tedbirlerinin planlaması ve koordine edilmesi ile ilgili çalışmalara katılmıştır.

2016-2017 yılları arasında ise, Ordu İl Emniyet Müdürü olarak görev yapmıştır.

Komisyon Başkanı olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin Güvenlik Sistemlerinin oluşturulmasında yer almıştır.

Aynı zamanda, Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığında VIP kurs yöneticisi olarak görev yapmış, yurt içi ve yurt dışında (Ortadoğu, Çin, ABD ve Avrupa’da) koruma hizmeti veren kurumların güvenlik sistemleri ile ilgili araştırma ve incelemelerde bulunmuştur.

Başbakanı ve Bakanları Koruma Hizmetleri yönetmeliği ile Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliği hazırlık çalışmalarında bulunmuştur.

Meslek içi pek çok kurs, seminer ve toplantıların yanı sıra, Doğu ve Güneydoğuda görev yapan Başarılı Komiser ve Komiser Yardımcıları ile Avrupa Polis Teşkilatlarını araştırma ve incelemelerinde bulunmuş, “Koruma Altına Alınan Devlet Büyüklerinin Koruma Süreleri ve Devlete Maliyeti” çalıştayına katılmıştır.

Dünyada ve ülkemizde bulunduğu görevlerinde göstermiş olduğu üstün gayret ve başarılarından dolayı çok sayıda Takdir, Teşekkür ve Başarı belgesi bulunmaktadır.

İyi derecede Arapça, orta derece Fransızca bilen Sayın Başkanımız evli ve 2 çocuk babasıdır.​

​​​